OKTOBER 2025
Vad behöver du som ledare för att öka genomförandeförmågan?
Ta chansen att kombinera inspiration med praktisk kunskap om hur du kan driva din verksamhet framåt och få verkliga resultat. PotentialPro är frukostforumet för dig som vill fördjupa dina insikter och skaffa verktyg som fungerar i praktiken.
I samband med Webinaret får du chansen att testa vår analys ArbetsrelateratDNA™.
Den visar hur du kan ta din och ditt teams potential till nästa nivå och få tillgång till ett konkret verktyg för att öka genomförandeförmågan.
Du får veta hur dina perspektiv för Problemlösning och Genomförande är och även vad du värderar utifrån ett Emotionellt perspektiv.
Analysen är kostnadsfri om du anmäler dig till Webinaret. Om du gör analysen och INTE deltar, behöver vi debitera dig 500kr ex moms, (analysen har ett värde på cirka 2500kr).
Här är länken för att genomföra analysen: Länk för att genomföra ArbetsrelateratDNA™ 13 november eller 28 januari
När alla i ett team, genom kunskap, insikt och datadriven information, vet hur var och en kommer att agera och implementera, så får ni mätbara resultat.
KOMMANDE TILLFÄLLEN: 13 november 2025 – DIGITALT FORUM via Teams, kl 08:15-09:00.
28 januari 2026 – DIGITALT FORUM via Teams, kl 08:15-09:00
Alla tillfällen är kostnadsfria.
"Som ledare anser jag att det är viktigt att man inte tappar kontakten med verkligheten, medarbetarna och affären för att skapa förtroende och inte minst säkerställa att man tar korrekta beslut."
Richard Roth är VD på Beans in Cup. Innan dess har han haft ett antal olika operativa chefsroller inom olika företag och verksamheter.
Berätta lite kort om din bakgrund och vägen till den roll du har idag.
Som person beskriver jag mig själv som väldigt tävlingsinriktad med höga ambitioner i allt jag tar mig an, i kombination med en stark moralisk kompass och mycket hjärta och omtanke för de som står mig nära.
Jag har en bakgrund inom idrotten, i alpin skidåkning, vilket har format mig mycket som person med tävlingshuvud och att spela för att vinna.
Akademiskt har jag en blandad bakgrund inom IT och finans. Dels har jag en kandidatexamen inom IT från KTH, dels en master i General Management från Handelshögskolan i Stockholm, en kombination som linjerar med mina starka intressen inom både IT, finans och ledarskap.
I mitt CV ser man även tydligt samma mönster där jag gått igenom uppdrag som IT-konsult, business controller, analys och planeringschef, chief of staff, COO samt CFO innan jag tog mig an en VD roll.
Vad betyder ledarskap för dig?
Från mitt perspektiv innebär bra ledarskap flera olika komponenter. Övergripande kan jag summera det i tre olika delar:
- Skapa tydlighet i organisationen – vad gör vi, vart ska vi och varför?
- Själv leva efter och visa kulturen vi bygger – tillit, ansvarstagande och kravställning.
- Vara närvarande och tillgänglig – som ledare anser jag att det är viktigt att man inte tappar kontakten med verkligheten, medarbetarna och affären för att skapa förtroende och bygga sin egen förståelse för att inte minst säkerställa att man tar korrekta beslut.
Hur skulle du beskriva ditt ledarskap och vad som är viktigt för just dig?
Som ledare utgår jag mycket från min person. Det jag försöker skapa är kravställande på leverans och en väldigt hög nivå i allt vi gör i kombination med mycket hjärta och empati.
För att medarbetarna ska lyckas tror jag på att ge ut ansvar, mandat att agera samt beslutsfattande hela vägen ut till samtliga medarbetare. Vidare viktigt med en väldigt hög grad av närvaro från både mig och övriga ledare.
Det är viktigt att skapa ett starkt VI, där leveransen görs tillsammans som ett team. Jag har svårt för hierarkier, byråkrati och långa beslutsvägar som jag anser hindrar bland annat kreativitet, samarbete, hastighet och problemlösning.
Vilka är dina mest angelägna ledarskapsfrågor nu och framåt?
Flertalet, men ett axplock är att säkerställa min närvaro för samtliga medarbetare och att fortsätta bygga den kultur vi är på god väg att implementera. Det är lätt att fastna i administration och diverse “mindre” frågor som alltid efterfrågar uppmärksamhet.
Vilka förutsättningar är viktiga för dig som ledare för att kunna få verka i ditt ledarskap?
Av min egen erfarenhet krävs det att man har en kombination av ödmjukhet och självförtroende. Ödmjukheten har man förhoppningsvis med sig, medvetet eller omedvetet. För att ha självförtroendet att verka fullt ut i organisationen krävs, för min egen del, en väldigt god relation gentemot styrelse och ägare. Det är viktigt att jag känner att jag har stödet att driva den inriktning och strategi vi sätter.
Vidare handlar det även om att själv skapa dom förutsättningar som behövs, inte minst genom hur man bygger upp bland annat ledningsgruppen för att komplettera ens egna egenskaper.
Vad behöver dina medarbetare känna till om dig som ledare för att kunna få ut det bästa av ditt ledarskap?
Att jag både förväntar mig och kräver ett engagemang och en vilja att leverera på hög nivå. Det gäller både internt inom organisationen, men framför allt mot våra kunder. Men att jag även är en människa med förståelse för att saker händer i ens liv.
På det (ibland) negativa planet har jag en tendens att vara väldigt otålig att få saker gjorda fort. Det kan skapa en osund stressad miljö. Jag försöker vara tydlig med alla medarbetare att säga till när jag behöver backa tillbaka!
Vidare är jag inte den typen av inspiratör som står högst upp på scen och får alla att jubla, utan försöker i stället att inspirera på andra sätt.
Vad är det mest lustfyllda i ledarskapet, respektive det som tar energi?
Det absoluta mest lustfyllda för mig är att se människor växa, både privat och professionellt. När jag ser att organisationen agera självgående och löser utmaningar som ett team blir jag både stolt och glad! Även feedback som kommer från våra nöjda kunder där jag ser att vi är rätt i både organisation, kultur och leverans.
Det som tar mest energi för egen del är främst interpersonella utmaningar som tar tid och flyttar fokus från det jag brinner för mest. Men det är en del av att leda en större organisation.
Vilka fyra saker är du mest nöjd med att du har åstadkommit i ditt ledarskap?
Först, över ett längre perspektiv, är det att jag lyckats bygga på mig erfarenheter och anpassat mitt ledarskap från supportfunktioner, genom speciallistroller till att nu ha en VD roll – en ständigt lärande process full av misstag.
Vidare medarbetare som jag har satsat på och som sedan skapat en fantastisk karriär både inom och utanför tidigare och nuvarande organisation, där jag hoppas att jag varit en liten del i det.
I mer närtid kan jag lyfta två saker:
- Initial turn-around av bolaget under 2019 när vi var en väldigt distribuerad organisation med omfattande processproblem, där jag skapade ett team för att arbeta fokuserat med att säkra upp processer, vilket la grunden för att sedan kunna dubbla bolaget under kommande 5 år. En komplex ledarskapsutmaning till följd av hur distribuerad och decentraliserad organisationen var med krav på god förändringsledning.
- Att tillträda VD-rollen i bolaget i samband med en större omorganisation där vi stod inför nya stora utmaningar. Det fanns tydliga risker i det och svårigheter i ledarskapet men vi lyckades bra under förutsättningarna med att skapa förtroende genom kommunikation och tydlighet i plan och riktning.
Vilka är dina viktigaste värderingar och hur visar de sig i vardagen?
Ska jag välja ut tre värdeord skulle jag välja Respekt, Ansvar och Engagemang. Att visa Respekt för varandra är oerhört viktigt för mig och en av grundstenarna i den kultur vi bygger. Jag möter våra lokalvårdare med samma nivå av respekt som vår styrelseordförande. Att ta Ansvar för det man gör, det som går fel och vad man har sagt att man ska göra, vilket är nära besläktat med Engagemang – att vilja driva på framåt och verkligen bry sig.
Vilken har varit din största utmaning hittills som ledare och vad har du lärt dig av den?
Det har varit många stora utmaningar. Ska jag välja en i närtid är det förflyttningen från en decentraliserad organisation till en centraliserad organisation, vilket ställde stora utmaningar i förändringsledning med både kommunikation och tydlighet i varför och hur, för att få med samtliga medarbetare. En komplex förändring både organisationsmässigt och kulturellt.
Hur investerar du i din egen utveckling som ledare?
Tidigare i min karriär var det en hel del både externa och interna utbildningar både inom dom formella ledarskapsbitarna och även arbete på att lära känna mig själv.
På senare tid har de främst varit genom två aktiviteter. Dels läsa mycket från ledare som jag ser upp till och som har lyckats väl för att lära mig från deras exempel, dels från det jag kanske tycker är mest värdefullt; feedback jag får i samtal med medarbetare.
Finns det någon som har betytt något särskilt för dig som ledare och vilka lärdomar har det givit dig?
Jag har haft förmånen att under hela min karriär arbeta nära och lära mig från fantastiska ledare. Både från komplexa stora verksamheter och mindre entreprenöriella verksamheter, samt från många olika branscher inom bland annat konsultbolag, fintech, e-handel, produktion, retail, osv. Det har givit mig en bred verktygslåda och en mängd perspektiv som jag har stor nytta av i min nuvarande roll. Att peka på en enstaka person tycker jag inte gör det rättvist då jag tagit med mig delar från så många.
Vilka tre råd skulle du ha givit dig själv som ny ledare, som du med den erfarenhet du har idag, hade haft nytta av då?
När jag tog min första chefsroll med ledaransvar över ett mindre team så gick jag på många minor, och har även sedan dess gått på ett antal till. Ska jag välja ut tre råd att ge som ny ledare:
- Det handlar inte om hur mycket du kan prestera själv utan om hur du kan få ditt team att prestera. Ditt uppdrag är att växa och utveckla dina medarbetare inte göra allas jobb själv.
- Det är ok att det blir fel. Ta ansvar för fel och misstag, var öppen och transparant och se till att både du och organisationen lär er av dom och gör det bättre framöver.
- Förstå dina styrkor och svagheter och se till att dom runt dig kompletterar både dig och varandra. Skapa ett team som gör det tillsammans.
Vad önskar du att ditt ledarskap har kunnat bidra med konkret, till människor runt omkring dig, på längre sikt?
Jag hoppas att jag skapar förutsättningar för människor att växa och på riktigt känna att dom både gjort och gör något viktigt och utvecklande.
Om du fick välja en helt ny karriärbana, vad skulle det i så fall vara?
Jag stod i valet och kvalet tidigt i min karriär om jag skulle gå IT-spåret fullt ut med fokus på programmering. Fortfarande idag ger jag mig in vid tillfälle och göra lite script i vår business intelligence miljö. Ibland kan jag sakna programmeringen och den typen av problemlösning så skulle jag välja en helt ny karriärbana hade det varit ett alternativ.
Ett annat alternativ hade varit att gå vidare inom idrottsvärlden som professionell tränare.
"Tankar om Ledarskap" av Marika Skärvik
"Bedrar snällheten visheten?"
Snällhet i chefsrollen kan i vissa fall skapa mer konflikt och osämja än vad som var avsikten från början. Snällheten kan bli en undanflykt från att hantera konflikter och undvika obehag istället för en vilja att vara välmenande.
PotentialPodden™ - avsnitt #72
Åsa brinner för att skapa engagemang och delaktighet, och talar gärna om vikten av kommunikation och självledarskap för att kunna leda både människor och verksamheter genom förändring. Att ta in olika perspektiv för att kunna fatta välgrundade beslut är centralt i hennes ledarstil.
LYSSNA HÄR>> till ett inspirerande samtal om ledarskap.
I november Månadsbrev intervjuar vi Sofia Hyléen Toresson, vd på Kronfågel.
Månadens tankeväckare
Illustratör Åsa Holmqvist
Senaste Nytt
NYA SAMARBETEN DENNA MÅNAD:
Vi har inlett nya samarbeten och utvecklat befintliga kunders affär med leverans inom dessa branscher: Snabbrörliga konsumtionsvaror, Säkerhetsbranschen och IT-branschen.
VÅRA KUNDER BERÄTTAR
Lyssna gärna till våra kunder som berättar om vilken affärsnytta de uppnår genom att använda vårt koncept. HÄR kan du bland annat se Flying Tiger Copenhagen berätta om hur de använder ArbetsrelateratDNA™ i sin verksamhet.
ANVÄNDBARA LÄNKAR
Aktuella event hittar du här
Läs våra senaste pressartiklar här
Följ vår VD’s blogg: Tankar om Ledarskap
TACK FÖR ATT DU PRENUMERERAR PÅ VÅRT MÅNADSBREV!
Om du skulle vilja avregistrera dig från vårt Månadsbrev eller om du av någon anledning inte vill att vi längre ska ha möjlighet att inneha de kontaktuppgifter du gett oss och därmed tar bort email, telefonnummer etc. ur våra system helt, vänligen skicka ett mail till info@performancepotential.se.
Följ oss gärna på våra sociala medier!