AUGUSTI 2025
Är du nyfiken på hur du kan öka genomförandekraften?
Att lägga planer och sätta aktiviteter är en del av vår vardag. Det brukar vara det enkla i sammanhanget, men att få det att hända är mer utmanade.
Vilka resultat kan du uppnå? Vi har mätbara bevis:
30% Produktivitetsökning
-Ökat beslutfattande
-Starkare teamsamarbete och individuellt ansvarstagande
40% Förbättrad måluppfyllelse
-Tydligare resultatutfall
äStörre precision i genomförande av aktiviteter
70% Större träffsäkerhet i tillsättningar
-Fler lyckade rekryteringar
-Säkrare matchning mot företagskulturen
Vill du ha tips på hur du kan ÖKA Genomförandekraften och nå ovan resultat?
Anmäl dig till PotentialPro i höst. Vi erbjuder både digitala träffar över Teams och fysiska träffar i centrala Stockholm:
3 september – DIGITALT FORUM via Teams, kl 08:15-09:00
1 oktober – FRUKOSTFORUM på Vasagatan 16 i Stockholm, kl 08:15-10:00. Vi bjuder på frukost.
2 oktober – DIGITALT FORUM via Teams, kl 08:15-09:00.
21 oktober – DIGITALT FORUM via Teams, kl 08:15-09:00.
Alla tillfällen är kostnadsfria.
"Ledarskap ska vara enkelt, det ska vara tydligt och det är en övning i att fungera tillsammans. Vår gemensamma uppgift är att vara bäst på att hitta vägen framåt, där intressen och perspektiv ska vägas."
Tobias Berglund är VD och Koncernchef för WISE Group. Han har erfarenhet från olika HR- och VD-roller. Han har också en bakgrund som management konsult.
Berättat kort om din bakgrund och hur vägen till VD-jobbet på WISE sett ut.
Jag har framförallt erfarenhet från FMCG i olika roller, från HR- till VD-roller men har också varit management konsult i ett par omgångar. Så en rätt varierad resa som har gett mig en bra variation av erfarenheter och många perspektiv i bagaget.
Resan på Wise började som senior konsult och ansvarig för affärsutvecklingen inom Wise Consulting, därefter blev jag VD för samma bolag och året efter det VD och koncernchef för Wise Group.
Wise är en fantastisk arbetsplats med så många kloka och genuint omtänksamma kollegor.
Vad gjorde dig intresserad av ledarskapet från start?
Jag fick mitt första ledaruppdrag rätt tidigt i karriären och insåg snabbt att det där med ledarskap handlade väldigt lite om vad jag kunde om det faktiska hantverket. Det räckte liksom inte att jag visste hur vi skulle hantera en given uppkommen situation, det faktiska ledarskapet var något annat.
Där och då blev jag nyfiken på vad som var nycklarna i ledarskapet, det är jag fortfarande nyfiken på även om jag idag är några erfarenheter rikare.
Hur skulle du beskriva ditt eget ledarskap med några ord?
Tydligt, transparant och varmt.
Vad får dig att gå upp på morgonen och anta en ny dag?
Det är ju en ny dag, bara det faktumet är oftast tillräckligt.
Vad har hittills varit din största ledarskapsutmaning och hur har du hanterat den?
Jag tycker att mitt ledarskap oftast har utövats i miljöer som krävt förändring och behov av förbättring, där alla uppdrag på olika sätt varit utmanande.
Men det är klart att fungera som ledare i en storbolagsmiljö med uppgift att hantera en kostnadsbassänkning på flera miljarder var en balansgång i politik och utförande. Inget jag skulle göra igen men en väldigt nyttig erfarenhet.
Vilka är dina starkaste värderingar och hur visar de sig i vardagen?
Ledarskap ska vara enkelt, det ska vara tydligt och det är en övning i att fungera tillsammans. Jag är allergisk mot onödigt problematiserande, ja det kan vara svårt, ja det kan vara komplicerat, ja det kan till och med vara komplext. Men det är inte svårt att hitta utmaningar och problem. Vår gemensamma uppgift är att vara bäst på att hitta vägen framåt, där intressen och perspektiv ska vägas och värderas men få saker är så komplexa att vi inte kan hitta vägen fram. Den finns, den är kanske inte alltid komplett men det räcker och den lutar sig på det vi känner till nu, lite av ett ”best evidens” beslut och en väg fram som fungerar tillräckligt bra. Det måste inte vara övertekniskt, det går bra ändå.
Vad stjäl din energi som ledare?
Åklagare, då menar jag inte faktiska åklagare, men jag tycker att det finns för många åklagare i svenskt näringsliv. Det ska skjutas på och göras enkla poänger på andras försök att göra rätt eller skapa förändring. Förstår inte det men gissar på att det är en konsekvens av hur vi har formats och belönats genom utbildningssystemen. Oavkortat så är det absolut enklaste sättet att ta min energi.
Vilka 3 råd skulle du givit till dig själv som ledare i början av din karriär som du nu skulle haft nytta av?
Lyssna mer, var mindre orolig för att göra fel och du behöver inte kunna allt.
Vad är de viktigaste uppgifterna du har som VD de närmsta åren?
Fortsätta att skapa energi omkring positionen för Wise Group kommande år, hålla riktningen mot vår målsättning och se till så att vi har de mest inspirerade och motiverande medarbetarna i branschen. Vi verkar i en bransch som under en period har varit volatil och nyckfull, det har tagit på oss som team och jag behöver fokusera på att bygga laget Wise starka och resilienta. Vi har otroligt mycket kompetens inom Wise, så mycket klokskap och affärsmannaskap så jag ser verkligen fram emot resan tillsammans med gänget på Wise. Men det kommer även fortsatt kräva en hel del av oss.
Vilka egenskaper uppskattar du mest hos dina medarbetare?
Driv, nyfikenhet, förmåga att gå på avslut och med en naturlig fallenhet för samarbete och relationsskapande.
Vilka delar i ditt ledarskap har varit mest utmanande för dig själv?
Jag har tyckt och tycker fortfarande att det är svårt med att inte göra och förstå själv, har haft lätt för att göra själv vilket egentligen aldrig har varit bra för mig eller för laget. Så delegera lagom och skapa handlingsutrymme och inte bli alltför observant på detaljerna. Gissar att jag skulle få instämmande nickande här från min ledningsgrupp.
Vilka egenskaper uppskattar du hos andra ledare?
Jag har haft förmånen att jobba tillsammans med flera riktigt duktiga ledare, ibland har jag känslan av att fler av de har kunnat se runt hörn. En fenomenal förmåga att positionera oss klokt i affärsbeslut, strategier, planer för framtiden med ett lugn och stabilitet. Gissar på att det är en kombination av erfarenhet, förmåga och lyhördhet. Eller så är det bara en otrolig intuition, oavkortat vad så är det en häftig känsla att arbeta med sådana ledare.
Om du fick startat ett företag från grunden, inom vilket område skulle det i så fall vara?
Då skulle jag göra något med mat, att jobba med livsmedel, smaker, hållbarhet och produktion är svårt men otroligt roligt. Det är något som angår oss alla, på djupet.
Om du tvingas byta bana, vad skulle du ägna dig åt då?
Jag kan inte riktigt tänka på det, jag är så otroligt fokuserad på det jag gör nu så jag kan inte tänka mig något annat. Men skulle jag göra mer av något så är det att podda mer, jag är en av programledarna i ”På jobbet -podden” och det är en ynnest att varje vecka få träffa så många inspirerande personer.
Vad önskar du att människor säger om dig, den dag du väljer att kanske göra något annat?
Han gjorde det väldigt bra men nu ska det bli skönt att slippa honom en stund.
"Tankar om Ledarskap" av Marika Skärvik
"Är det tillåtet för chefer att sakna motivation?"
Efter semestern förväntas man kanske komma tillbaka som en ny version av sig själv: utvilad, laddad med energi och redo att ta sig an hösten med skärpa och handlingskraft. För många ledare är den bilden lika verklighetsfrämmande som den är svår att leva upp till.
Förväntningarna är ofta outtalade men tydliga. Medarbetare ser fram emot ny kraft, riktning och inspiration från sin chef. Styrelse och ledningsgrupp vill ha initiativ, tempo och lösningar men ledarskap är inte en maskin. Det är en mänsklig roll, fylld av ansvar, relationer och ibland ganska mycket motvind.
Det talas ofta om ledarskap som ett kall. Något man brinner för och drivs av. Visst, för att lyckas som ledare krävs ett genuint intresse för människor, utveckling och ansvar. Men det innebär inte att varje arbetsdag bärs av inspiration. Ibland är det slitigt. Ibland är det ensamt. Ibland är det ångestfyllt.
När hösten inleds med ekonomisk oro, förändringsuppdrag och ett hårt tryck utifrån, då är det inte konstigt att man som ledare känner sig osäker. Det är mycket som ska bäras, förstås och förmedlas. Det förutsätts också att det finns få naturliga forum för ledare att själva ventilera sin oro.
Tillbaka efter semestern är det många som vänder blicken mot ledaren. Hur ser du ut? Hur låter du? Vad har du med dig?
Det finns en subtil förväntan på att du ska komma med ny energi – gärna smittsam sådan – och att du vet vad som krävs nu. Du ska leverera stabilitet samtidigt som du driver förändring. Och gärna med ett leende.
Men vad händer om du inte känner så? Vad gör du om ångesten smyger sig på redan innan du öppnat mailen?
Att normalisera känslan är viktigt. Det är inget konstigt att du känner oro. Det är inte ett tecken på svaghet, utan ett tecken på att du bryr dig.
Identifiera ett eller två områden där du snabbt kan göra skillnad – det ger energi och handlingskraft. Även en ledare behöver återhämtning. Tydliga gränser ger dig möjlighet att hålla över tid.
Boka in tid för att tänka – inte bara göra. Det stärker din inre kompass. Prata med andra i liknande roller. Du är inte ensam i det här, även om det ibland känns så.
Ledarskap är inte bara en roll – det är ett ansvar. Men det är också ett val.
För att kunna välja med kraft och riktning behöver du få vara människa ibland. Det är okej att känna ångest. Det är okej att inte ha alla svar. Men det är också okej att be om stöd, att reflektera och att hämta ny energi i det lilla.
Så nästa gång du känner att du borde “komma tillbaka med kraft” – ställ dig istället frågan: vad behöver jag för att kunna vara en hållbar ledare?
Det är inte en svaghet. Det visar människan bakom ledarskapet.
Läs vår senaste artikel i Innovativa Företag i samarbete med Svenska Dagbladet
PotentialPodden™ - avsnitt #70
Eva Pantzar Waage vd & koncernchef för Säkra. Hon är känd för sin outtröttliga energi och sitt genuina engagemang för samarbete. Med lång erfarenhet i försäkringsbranschen har hon lärt sig att riktigt bra resultat skapas när människor jobbar tillsammans – på riktigt.
Hon värnar om att hennes kollegor ska hitta samsyn, och hon lämnar inget åt slumpen utan arbetar alltid för att få alla att dra åt samma håll. Eva är så passionerad kring samarbete att hon redan från start skapade Säkras hashtag: #tillsammans. Ett mantra som nu används dagligen. Det säger allt om vad hon tror på – tillsammans blir vi starkare.
LYSSNA HÄR>> till ett inspirerande samtal om ledarskap.
I september Månadsbrev intervjuar vi Jessica Öberg, vd på Combitech som har fått utmärkelsen "Årets vd".
Månadens tankeväckare
Illustratör Åsa Holmqvist
Senaste Nytt
NYA SAMARBETEN DENNA MÅNAD:
Vi har inlett nya samarbeten och utvecklat befintliga kunders affär med leverans inom dessa branscher: Energi, IT och Försvarsindustrin.
VÅRA KUNDER BERÄTTAR
Lyssna gärna till våra kunder som berättar om vilken affärsnytta de uppnår genom att använda vårt koncept. HÄR kan du bland annat se Flying Tiger Copenhagen berätta om hur de använder ArbetsrelateratDNA™ i sin verksamhet.
ANVÄNDBARA LÄNKAR
Aktuella event hittar du här
Läs våra senaste pressartiklar här
Följ vår VD’s blogg: Tankar om Ledarskap
TACK FÖR ATT DU PRENUMERERAR PÅ VÅRT MÅNADSBREV!
Om du skulle vilja avregistrera dig från vårt Månadsbrev eller om du av någon anledning inte vill att vi längre ska ha möjlighet att inneha de kontaktuppgifter du gett oss och därmed tar bort email, telefonnummer etc. ur våra system helt, vänligen skicka ett mail till info@performancepotential.se.
Följ oss gärna på våra sociala medier!